بررسی مجموعه ی داستانی " شنل بزرگ "

داستانهای مجموعه ی شنل بزرگ اغلب با المان های سورئال نوشته شده اند . این نشانه ها  از همان داستان اول " صدای سوت قطار "  با تک گویی های راوی و اشاره به خواب دیدن حوادث نمود پیدا می کند . در خود داستان " شنل بزرگ " که عنوان مجموعه نیز هست این نشانه ها بیشتر به چشم می خورد. راوی ای که ابتدا از خاطرات کودکی خود در روستایی روایت می کند که در ادامه ی داستان متوجه میشویم که راوی در آسایشگاهی روانی زندگی می کند و حتا روستایی که از آن نام می برد روی نقشه جغرافی وجود ندارد . داستان " خال زیبای کوچک " هم از همان ابتدا با ÷ریشانی یک مرد شروع می شود که زنی را با چاقو کشته . زنی که متوجه میشویم زن خود راویست . در اغلب داستانها راوی به مکانهای تاریک و متروکه وارد ی شود . مکانهایی که به چشم دیگران نمی آید ( بیان دنیای شگفت انگیز ، وهم و خیال ) . اغلب راوی های داستانها آدم هایی غیر اجتماعی هستند . آدم هایی تنها و منزوی در جامعه که زندگی خود را بیشتر در خواب و خیال و وهم می گذرانند . البته یکی از نقدهایی که به مجموعه وارد است روایت خودآگاه و خطی داستانهاست . بدون هیچ پرش و ناخودآگاهی با زمان بندی مشخص داستانها روایت می شود . در حالیکه یکی از المان های سورئال بیان خود به خودی داستان است .

در هر حال این مجموعه ای در خور توجه و جذاب است در نوع مکتب اش . که البته بر ما معلوم نیست که نویسنده با علم به مکتب سورئال این مجموعه را پیش برده و یا نه این المان ها به صورت ناخودآگاه در داستان نمود پیدا کرده اند .

 

/ 4 نظر / 37 بازدید
؟

لطف کنید اسامی برندگان داستان نیم دایره را بنویسید.همه که خبر ندارن. این یه عرف و رسمه که بلافاصله اسامی برندگان توی سایت اعلام میشه

؟

پس چی شد اسامی برندگان داستان کوتاه کوتاه کوتاه؟ سه روز از اختتامیه میگذره. گذاشتین برا سال دیگه؟

؟

خوشم میاد به روز هستین!! کامنت ها رو می خونین. نظر دوستان رو اعمال می کنین! مثلا نگاه کنین به دو کامنت من در روزهای 15 و 16 اسفند!! 14 اسفند مراسم اختتامیه داستان کوتاه تمام شده دو کامنت در دو روز پشت سر هم گذاشتم. حتی نگاهی هم بهش نکردین. وگرنه یه پاسخ میدادین. اگه فکر می کنین داشتن وبلاگ یعنی همین و خبر روز 14 اسفند رو فکر می کنین هنوز زوده ،عیبی نداره. بذارین واسه جایزه ادبی بعدی! مطمئن باشین آب هم از آب تکون نمی خوره.مهم اینه که مراسم به خوبی و خوشی تمام شد!!

بهترین داستان کوتاه هفته

5 داستان برای رأی گیری «بهترین داستان هفته» انتخاب شدند. اگر دوست دارید از خواندن 5 داستان لذت ببرید تشریف بیاورید. اگر دوست دارید دوستانتان هم از خواندن این 5 داستان لذت ببرند، آنها را هم خبر کنید. منتظر حضورتان هستیم. این رأی گیری کاملاً آزاد و به دور از حاشیه برگزار می شود... رأی کسی از بین نمی رود. در ضمن، دوستانی که مایل باشند به لینک های وبلاگ اضافه می شوند و داستان های به روز شده شان در لیست خوانش اعضا قرار می گیرد. با تشکر