هفتمین نیم دایره... در خاوران

 

گزارش کارگاه

هفتمین جلسه کارگاه داستان نیم دایره در فرهنگسرای خاوران با کمی تأخیر برگزار شد. با این حال کارگاه کمی پربارتر از جلساتی بود که قبلاً برگزار می شد. و این روند رو به رشد، امیدواری های بیشتری را برای من و دوستانمان در این کانون داشت.

 

کار کارگاهی

ایده هایی که درجا در یک کارگاه به ذهن می رسد، معمولاً ایده های ناپخته و امتحان نشده اند. با این که امکان دارد ایده، ایده ی درستی از کار در بیاید اما به ریسکش نمی ارزد. تصمیم گرفتیم از روی داستان «عود عاس سبز» از کتاب «گوساله سرگردان» نوشته «مجید قیصری» ایده بگیریم و براساس ایده این داستان که متن زیر است، در ظرف نیم ساعت داستانی هر چند کوتاه بنویسیم.

«نامه ای به جا مانده از سربازی که در آخرین لحظات عمرش با پدیده ای ماورایی روبرو شده است.»

سه تا از داستان هایی که در کارگاه نوشته شد دارای موضوعات زیر بودند:

1. جنگ جهانی اول، سربازی آلمانی که تیر خورده و در زمین های سرد و برف روسیه در حال جان سپردن است و ...

2. سربازی که در سرما، جایی برای خود در زیر برف ها می کند و سعی می کند خودش را از شر سرما نجات دهد. اما گرسنگی حالا امانش نمی دهد و...

3. کسی که همواره دچار حجم زدگی می شده و حالا در میدان جنگ ماهی زنده خامی نیست که بخورد و از حجم زدگی بیرون بیاید.

 

داستان حرفه ای هفته بعد

تصمیم گرفتیم هر هفته یا هر دو هفته یک بار یک داستان از یک نویسنده حرفه ای بخوانیم و در مورد آن صحبت و اظهار نظر کنیم. این بار داستان « تپه هایی هم چون فیل های سفید» اثر ارنست همینگوی را بررسی خواهیم کرد. ترتیب داستان هایی که نقد خواهیم کرد را در پست بعدی و گزارش قبل از کارگاه روز دو شنبه اعلام خواهیم کرد.

با کلیک روی عنوان داستان در عبارت زیر می توانید داستان را مطالعه نمایید.

تپه هایی همچون فیل های سفید

 

کار تمرینی برای هفته بعد:

از روی تم، موضوع، شخصیت ها یا نوع روایت داستان، یک داستان تازه خلق کنیم.

/ 2 نظر / 22 بازدید
فانی

سلام من دانشجو هستم خیلی دوست دارم تو کلاساتون شرکت کنم اما این ترم با برنامم جور نیست ( کلاس دارم ) بازم از این برنامه ها دارید ؟